مشاوره روانشناسی آنلاین

17 چیزی که هرگز نباید در هنگام مشاوره زوجین بگویید

17 چیزی که هرگز نباید در هنگام مشاوره زوجین بگویید

مهم نیست در کدام قسمت از زندگی مشترک هستید هرگز برای بهبود روابطتان دیر نیست – مشاوره می تواند به پر کردن شکاف ارتباطی کمک کند، جرقه را دوباره روشن کند و شما را به هم نزدیکتر کند.  همچنین برای اینکه جلسه مشاوره خوبی داشته باشید شما نیز باید بخشی از زحمت را به دوش بگشید و از گفتن برخی جملات خودداری کنید تا نتیجه ای درست را بگیرید .

17 چیزی که هرگز نباید در طول زوج درمانی بگویید

17 چیزی که هرگز نباید در طول زوج درمانی بگویید

هدف خود را برای حل تعارض در نظر داشته باشید.  بیان برخی از جملات از جانب شما می تواند به جای حل موضوع مشکلات جدیدی برای شما ایجاد کند.

در اینجا 17 نکته وجود دارد که باید در طول مشاوره زوجین از بیان آنها اجتناب کنید که بی فاییده هستند:

“تو همیشه/هرگز…” — بیان مطلق درگیری را تشدید میکند.  موضوعی که باعث آسیب دیدگی شما و یا سوءتفاهم شما شده است را بیان کنید.

“تقصیر من نیست” – این جمله باعث ایجاد احساس دفاعی در همسرتان میشود .  سعی کنید مسئولیت اعمال خود را بپذیرید تا همسرتان از شما یاد بگیرد

“من نمی دانم چرا شما اینقدر ناراحت هستید” – به جای نادیده گرفتن موضوع سعی کنید با شریک زندگی خود همدردی کنید و دیدگاه او را درک کنید.

“این همه تقصیر شماست” – قطعا هر موضوعی را میتوانید حل کنید اگر اگاهانه رفتار کنید.

“شما بیش از حد واکنش نشان می دهید.”  — به جای بیان این جمله سعی کنید بفهمید که چرا این احساس را دارد.

“آرام باش.”  — این طرز صحبت تحقیر آمیز است به جای این کار با او همدردی کنید و تجربه او را تایید کنید.

“تو داری غیرمنطقی رفتار می کنی.”  — به جای این بیان سعی کنید دیدگاه او و اینکه از کجا آمده است را درک کنید.

“چه بلایی سرت اومده؟”  — به جای این بیان سعی کنید احساسی را که اعمال او در شما ایجاد کرده است را بیان کنید.

“نمیدونم چرا اینقدر حساسی.”  — به جای این بیان سعی کنید بفهمید که چرا ممکن است در این موقعیت احساس حساسیت بیشتری داشته باشد.

“من نمی دانم از من چه می خواهید.”  – با بیان این جمله شریک زندگی شما احساس ناامیدی میکند و به حل تعارض کمکی نمیکند.  بجای این بیان از او بپرسید که در این شرایط از شما چه نیازی دارد.

“من تسلیم می شوم.”  – این جمله باعث می شود شریک زندگی شما احساس رها شدن کند سعی کنید تعهد خود را برای یافتن راه حل ابراز کنید.

“این ناامیدکننده است.”  – این جمله احتمالاً شریک زندگی شما را ناامید می کند و ممکن است باعث شود او احساس کند که جستجوی راه حل اتلاف وقت است.  به جای اینکار، سعی کنید امیدواری خود را برای راه حل ابراز کنید.

“اگر واقعاً من را دوست داشتید، …” — این جمله احتمالاً باعث می شود شریک زندگی شما احساس گناه کند سعی کنید احساسی را که اعمال او در شما ایجاد می کند را بیان کنید.

“تو دقیقا مثل پدر/مادرت هستی.”  – این جمله احتمالاً باعث می شود که شریک زندگی شما احساس تدافعی کند

“دیگر هیچ وقت با هم وقت نمی گذرانیم.”  — این اظهارات احتمالاً باعث می شود که شریک زندگی شما به دلیل شرایطی که ممکن است خارج از کنترل او باشد یا نباشد احساس گناه کند.

“من با این رابطه تمام شده ام.”  – این جمله احتمالاً شریک زندگی شما را ناامید می کند و به حل تعارض کمکی نمی کند.  به جای اینکه به شریک زندگی خود بگویید که رابطه شما تمام شده است، سعی کنید تعهد خود را برای یافتن راه حل ابراز کنید.

“خوب. هر کاری می خواهی بکن.”  – این جمله احتمالا باعث می شود که شریک زندگی شما احساس بی اهمیتی کند.  درعوض، سعی کنید بیان کنید که اعمال آنها چه احساسی در شما ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *