زوج, مشاوره روانشناسی آنلاین

زوج درمانی

زوج درمانی

مزایا مشاوره خانواده :بسیاری از افراد تمایلی به اعتراف به مشکلاتی مانند مسائل شغلی ، خانوادگی، زناشویی، فردی و … ندارند.این رفتار انکار یک مشکل منجر به تأثیرات منفی می شود، به ویژه زمانی که درگیری ها شامل شخص دوم می شود.

این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که رابطه بین این دو بسیار پیچیده است.

مزایا مشاوره خانواده | بهترین مشاور طلاق | مرکز مشاوره تلاس

دانستن سهم شما در پیدایش و توسعه این تعارض‌ها ،

درک اینکه همه چیز آنطور که شما برنامه‌ریزی می‌کنید اتفاق نمی‌افتد،

احترام به فضا و محدودیت‌های دیگری و یادگیری ایجاد تعادل اقدامات

، دانستن زمان مناسب برای تسلیم شدن و ارزش گذاری برای خود،

از جمله جزئیات بسیاری است که در ایجاد یک رابطه خانوادگی تفاوت ایجاد می کند .

زمانی که متوجه شدید که شما و همسرتان دیگر قادر به تسلط بر روابط نیستید

مشاوره خانواده

و زندگی زوجین مترادف با دعوا، مشاجره و اختلاف شده است ، شاید بهتر باشد به دنبال

مشاوره‌ روانشناسی خانواده باشيد. در این مقاله ما به مبحث زوج درمانی

مزایا مشاوره خانواده | بهترین مشاور طلاق | مرکز مشاوره تلاس

از زیر شاخه های مشاوره روانشناسی خانواده می پردازیم.

زوج درمانی چیست؟

زوج‌درمانی یکی از روش‌های بالینی است که در زمان‌های اخیر بیشترین رشد را داشته است.

هدف زوج‌درمانی کمک به حل تعارض‌ها، باز کردن فضایی برای ارتباط متفکرانه‌تر و قاطعانه‌تر ، جستجوی همسویی بین انتظارات زوج است.

در این زمینه، روانشناس برای شناسایی الگوهای تثبیت شده قبلی تلاش می کند و به دنبال گسترش بینش زوجین با ارائه گفت و گو است که اغلب در زندگی روزمره شریک زندگی اتفاق نمی افتد و فقدان گفتگو حتی یکی از شکایات اصلی زوج ها است.

بهترین مشاوره طلاق

مشاوره زناشویی یا زوج درمانی، به طور کلی به عنوان یکی از اقدامات “افراطی” در نظر گرفته می شود که شرکا در تلاش برای ترمیم آسیب در رابطه خود در موقعیت بحرانی، هستند. زوج درمانی نه تنها برای رفع مشکلات استفاده می شود، بلکه به جلوگیری از تبدیل جرقه های کوچک به آتش در رابطه کمک می کند .

به عبارت دیگر، زوج‌درمانی می‌تواند نتایج ارزشمندی را برای رابطه فراهم کند و نباید تنها زمانی دنبال آن رفت که اوضاع از بد به بدتر می‌رود.

با کمک روانشناس متخصص زوج درمانی مرکز روانشناسی تلاس در کرج می‌توان بر آسیب‌ها غلبه کرد، غم‌ها را التیام بخشید و به سلامتی هر دو کمک کرد تا رابطه سالم و شادی داشته باشد.

دلایل اصلی که زوج ها را به دنبال زوج درمانی سوق می دهد

متأسفانه از افزایش آمار طلاق در این سال ها همگی ما خبر داریم.  فقدان صبر که منجر به عدم گفتگو می شود، از محرک های بزرگ دعوا و مشاجره است.

یک رابطه سالم با احترام گذاشتن به تفاوت های طرف مقابل ایجاد می شود و وقتی دیگر وجود نداشته باشد، آنها به سختی رابطه ای مقاوم در برابر کوچکترین مشکلات خواهند داشت.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که چرا یک زوج از یک متخصص کمک می گیرند. هر یک از زوجین در صمیمیت خود سوالات، ناامنی ها ، تردیدها و درگیری های درونی خود را می شناسند. و زوج ها اغلب در پرداختن به این مسائل با یکدیگر احساس راحتی نمی کنند.

بنابراین، وساطت یک متخصص با تکنیک‌های خاص به زوجین کمک می‌کند تا آنچه را که برایشان آزار می‌دهد، برطرف کنند.

برخی از دلایل اصلی که زوج ها را به دنبال زوج درمانی سوق می دهد عبارتند از:

ایجاد تعادل بین تفاوت های فردی در رابطه؛

بهبود ارتباطات ؛

شناسایی و ترسیم اهداف و مقاصد مشترک؛

پایان دادن به رقابت و ناامنی ؛

توسعه استراتژی هایی برای تقویت وحدت و حفظ تعهد؛

بهبود زندگی جنسی؛

غلبه بر خیانت ؛

بهبود کیفیت عمومی رابطه، کسب رضایت زناشویی؛

درک نیازهای دیگری.

چرا به زوج درمانی نیاز داریم

در سال های اخير به دلیل بالا رفتن سطح آگاهی افراد از یک سو و ایجاد مشکلات پی در پی میان زوجین،  تقاضا برای زوج درمانی در دفاتر روانشناسی بیشتر از قبل شده است.

علاوه بر اینکه زوج درمانی یکی از حوزه های مورد مطالعه و توسعه یافته در دوران اخیر بوده، جستجو برای بهبود و تغییر در روابط بین افراد نیز اهمیت زیادی یافته است.

همانطور که در درمان فردی به داستان زندگی بیمار توجه می شود، در زوج درمانی نیز باید به تاریخچه رابطه نگاه کرد و به یاد داشت که هر یک از زوجین منحصر به فرد هستند، به طوری که مداخلاتی برنامه ریزی می شود که با آنچه برای طرفین اتفاق می افتد سازگار باشد.

زوج‌درمانی عمدتاً به این دلیل ضروری است که ما در مورد دو زندگی صحبت می‌کنیم که از تاریخ‌های مختلف زندگی سرچشمه می‌گیرند و عادت داشتند به روش خود زندگی کنند، اما شروع به زندگی مشترک می‌کنند.

با تصمیم به اشتراک گذاشتن یک سقف و بیدار شدن هر روز در کنار یک فرد، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد می شود که ما همیشه آمادگی مقابله با آنها را نداریم.

شکایات متنوع هستند، از انتخاب بچه دار شدن یا نداشتن ، نحوه واکنش یکی به دیگری، یا حتی میزان دخالت عوامل خارجی در روابط زوجین، مانند فعالیت های اوقات فراغت ، حلقه دوستان، استفاده از فناوری و غیره از مشکلات شایع بین زوج هاست.‌

هنگام کمک گرفتن از یک متخصص، درک می شود که زوجین قبلاً گام بزرگی در جهت بهبود رابطه برداشته اند که برای شروع روند درمانی اساسی است و باید توسط درمانگر تشخیص داده شود.

چگونه مشاوره و روانشناس خود را انتخاب کنیم؟

اغلب برای هر دو طرف در دسترس بودن برای جلسات زوج درمانی دشوار است. با این حال، بسیار رایج است که افراد به دنبال درمان فردی با تمرکز بر روابط باشند .

در این موارد یکی از طرفین از روانشناس کمک می گیرد تا نحوه برخورد زوجین با شرایط سخت زندگی را بیاموزد. تغییر رفتار حتی با درمان فردی بسیار مشهود و کارآمد است‌.

در انتخاب مشاوره خانواده برای زوج درمانی، تخصص روانکاو و تجربه او را بررسی کنید. مرکز  مشاوره روانشناسی خانواده تلاس یک تیم زبده و  حرفه ای از روانشناسان را در این مجموعه برای کمک رساندن به شما جمع آوری کرده است.

1 دیدگاه در “زوج درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *