مشاوره روانشناسی آنلاین

روان درمانی چیست

مزایا مشاوره خانواده در کرج | مشاوره طلاق | مرکز تلاس

روان درمانی چیست: سلامت روان همچنان به بهای سلامت جسمانی نادیده گرفته می شود. بیماری های روانی در پس خجالت و شرم از بازگو کردن پنهان می‌شود و متاسفانه فقدان بحث در فضای عمومی و همچنین آموزش در مدرسه یا خانه که مربوط به روان ما باشد، بیشتر ما را در مورد روان خود ناآگاه می کند.

روان درمانی چیست

ما در اصطلاحات اساسی مانند روانپزشکی، روانشناسی، روان درمانی و مشاوره روانشناسی که به عنوان مترادف به کار می بریم، اشتباه می کنیم. در ادامه یکی از  اصطلاحات در حوزه سلامت روان یعنی مشاوره روانشناسی را روشن می کنیم.

مشاوره روانشناسی چیست؟

کلمه مشاوره از کلمه لاتین “consulere” گرفته شده است که به معنای نصیحت و مشورت کردن است. روانشناسی علمی ست که به بررسی و کاوش در روان انسان می پردازد. بنابراین، مشاوره روانشناسی شاخه ای از روانشناسی است که اطلاعات و آموزش های علمی در این زمینه را با ارائه مشاوره و پشتیبانی ترکیب می کند. هدف این است که افراد رفتار خود را تغییر دهند و برای مشکلاتی که با آن روبرو هستند راه حل پیدا کنند. به عبارت دیگر، یک مشاور روان‌شناختی نظریه روان‌شناختی را عملی می‌کند و آن را به صورت توصیه‌ها، تمرین‌ها و ارزیابی‌هایی که به مراجع کمک می‌کند تا مشکلات خود را حل کند، عملی می‌کند..

بهترین روانشناس کرج

مشاوره روانشناسی فقط توسط روانشناس قابل ارائه است. به گفته انجمن روانشناسی آمریکا ، مشاوره روانشناسی بر نحوه عملکرد افراد به تنهایی و در روابط در تمام سنین تمرکز دارد. در مشاوره روانشناسی به مشکلات مختلفی از مسائل اجتماعی و حرفه ای گرفته تا مشکلات مربوط به تحصیل یا سلامت جسمانی پرداخته می شود.

مشاوران روانشناسی مرکز روانشناسی تلاس در کرج به افراد کمک می کنند تا رفاه خود را بهبود بخشند، سطح استرس خود را کاهش دهند و بحران های زندگی خود را حل کنند.

روان درمانی چیست | مشاوره خانواده در کرج | مرکز تلاس

تمرکز این مرکز بر مشکلات رایج زندگی افراد در سنین مختلف و تمام موانعی مانند استرس، از دست دادن شغل، یکی از عزیزان، درگیری ها یا بیماری ها و … است.

روان درمانی چه تفاوتی با مشاوره روانشناسی دارد؟

یکی از رایج‌ترین سردرگمی‌هایی که مردم به جای هم با کار می‌برند و از حرفه آنها آگاه نیستند روان درمانی و مشاوره روانشناسی است.  اگرچه این دو دارای اشتراکات زیادی هستند، اما فرآیندهای متفاوتی با ویژگی های خاص هستند. دانستن تفاوت های بین آنها مهم است. به این ترتیب می توانیم آگاهانه تصمیم بگیریم که کدام یک از این دو برای ما مناسب تر است و می تواند در مقطع خاصی از زندگی به ما کمک کند.

درمانگران، صرف نظر از آموزش خود، اغلب از اصطلاحات روانپزشکی برای توصیف مشکلاتی که مراجعان با آن مواجه هستند (افسردگی، اضطراب، فوبیا) استفاده می کنند.

یک روان درمانگر باید دوره های آموزشی دانشگاهی را طی کند. این شامل یک سری دوره است که مدت آن متفاوت است و می تواند به چندین سال برسد. در مقابل، آموزش مشاوره روانشناسی است.

مشاوره عمدتاً برای افرادی که در بن بست وجودی قرار دارند، متمرکز است. مشاوره روانشناسی همچنین می تواند برای اهداف درمانی استفاده شود.

فرآیند روان درمانی اغلب بسیار طولانی است. بسته به نوع درمان، مدت زمان می تواند از ماه ها (درمان شناختی- رفتاری) تا سال ها (روانکاوی) متفاوت باشد. مشاوره روانشناسی معمولاً کوتاه مدت، چند هفته یا چند ماه است.

روان درمانی

به طور کلی به بررسی گذشته و چگونگی تأثیر آن بر زمان حال می پردازد. مشاوره بیشتر بر اینجا و اکنون تمرکز دارد.

روان درمانی عمیق است و باورهای پنهان، الگوهای فکری، آسیب های گذشته و الگوهای رفتاری عمیق را شناسایی می کند. او برای درمان مشتری و تغییر رفتار ارگانیک به آنها دسترسی پیدا می کند. مشاوره عمدتاً بر مشکلات مشخص و به جای تجزیه و تحلیل مکانیسم های تولید آنها متمرکز است. بر راه حل ها و توصیه های عملی برای حل آنها متمرکز است.

روان درمانی بر احساسات و پردازش آنها متمرکز است. مشاوره بیشتر بر عمل و رفتار متمرکز است.

 مشاوره خانواده در کرج

روان درمانی به طور کلی غیر رهنمودی است. روان‌درمانگر توصیه‌ای نمی‌کند، اما به مشتری اجازه می‌دهد پس از کاوش در جلسات، نتیجه‌گیری کند. مشاوران همانطور که از نامشان پیداست مشاور هستند. این وظیفه آنها ارائه پیشنهادات، نظرات، راهنمایی مشتریان است.

جلسات مشاوره روانشناسی چه مشکلاتی می تواند به شما کمک کند؟

مرکز مشاوره روانشناسی تلاس در کرج می‌تواند در حل بحران‌های زیر به شما کمک کند:

مشکلات سازگاری با کار یا مدرسه؛

مشکلات در روابط عاشقانه یا خانوادگی؛

دیگر نمی توانید با استرس و رویدادهای منفی که با آن روبرو هستید کنار بیایید.

مشکلات مداوم در تعامل با افراد دیگر؛

شما نمی توانید برنامه خود را به طور موثر سازماندهی کنید.

مشکلات یادگیری دارید؛

حل حالات اضطرابی؛

شما نمی توانید در مورد شغل یا زندگی خصوصی خود تصمیم بگیرید و احساس می کنید که به یک راهنما نیاز دارید تا به شما در یافتن پاسخ ها و راه حل ها کمک کند.

مشکلاتی دارید که به دلیل شرایط روحی ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *