مشاوره روانشناسی آنلاین

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد: اعتیاد تأثیر مخربی بر جسم و روح دارد. امروزه اعتیاد یک بلای خانمان سوز در همه جوامع شده است،هر روزه نوع مواد مخدر مخرب تر می‌شود.

درمان اعتیاد

اعتیاد به وابستگی روانی یا فیزیکی به یک ماده یا رفتار اشاره دارد. به این دلیل به وجود می آید که ماده یا رفتار اعتیاد آور بر مرکز پاداش در مغز تأثیر می گذارد و احساسات مثبت را در آنجا تحریک می کند.

بنابراین اعتیاد یک ضعف شخصیتی نیست، بلکه طبق تعریف اعتیاد یک بیماری است که بر اساس یک تنظیم نادرست در مغز است. علل اعتیاد متفاوت است. علاوه بر استعداد ژنتیکی، عوامل روانی و اجتماعی نیز وجود دارد که می تواند فرد را به سمت اعتیاد سوق دهد.

بهترین مشاوره روانشناس در کرج

چه چیزی باعث اعتیاد می شود؟

عوامل ژنتیکی و روانی و اجتماعی وجود دارد که باعث اعتیاد می شود. ژن های مختلف خطر که بر اثرات مواد مخدر بر بدن تأثیر می گذارند، به طور قابل توجهی خطر اعتیاد را افزایش می دهند.

درمان اعتیاد | بهترین مشاوره روانشناس در کرج | تلاس

استرس های روانی مانند استرس، اعتماد به نفس پایین، آسیب های روانی و بیماری های روانی مانند ترس نیز خطرناک هستند. داروها می توانند تسکین کوتاه مدتی برای افراد مبتلا به استرس روانی ایجاد کنند.

شماره مشاوره کرج

طبیعتاً محیطی که مواد مخدر به راحتی در دسترس باشد و مکرراً مورد استفاده قرار گیرد نیز خطر اعتیاد را افزایش می دهد.

اعتیاد چگونه ایجاد می شود؟

خطوط بین استفاده (یا رفتار) خطرناک و اعتیاد سیال است. داروهای قوی می توانند خیلی سریع اعتیاد آور شوند. با این حال، وابستگی معمولاً موذیانه ایجاد می شود – از مصرف خطرناک گرفته تا سوء استفاده و اعتیاد. بنابراین اغلب دشوار است که بگوییم چه زمانی یک فرد معتاد است.

حافظه اعتیاد

در طول دوره رشد اعتیاد، ساختارهای خاص مغز به طور دائم تغییر می کند. یک حافظه به اصطلاح اعتیاد در مرکز پاداش ایجاد می شود. این باعث می شود که شخص حتی پس از یک پرهیز طولانی مدت به سرعت عود کند. علاوه بر این، بدن و روان به لگد عادت می کنند – معتاد برای رسیدن به همان اثر پاداش نیاز به دوز فزاینده ای دارد.

اعتیاد و از دست دادن کنترل

اگر ماده اعتیاد آور در صورت وابستگی در دسترس نباشد یا اگر رفتار اعتیادآور انجام نشود، میل شدیدی ایجاد می شود (فشار اعتیاد، ولع). این با از دست دادن کنترل همراه است: فرد معتاد برای کنترل اینکه آیا، چه زمانی و در چه مقدار ماده اعتیادآور را مصرف می کند – یا زمانی که در رفتار اعتیاد آور قرار می گیرد، دشوار یا غیرممکن است. پیامدهای آن اغلب مشکلات سلامتی، مالی، شغلی و اجتماعی قابل توجهی است.

چگونه اعتیاد را درمان می کنید؟

رهایی از اعتیاد دشوار است. پیش نیازهای موفقیت این است که شخص مربوطه تشخیص دهد که معتاد است و انگیزه داشته باشد که خود را از اعتیاد رها کند. هر دو معمولاً یک گام بزرگ هستند – زیرا اعتیاد بخش بزرگی از زندگی فرد را به خود اختصاص می دهد. دورنمای نیاز به انجام دائمی بدون «دارو» (چه رفتار یا ماده) در ابتدا تقریباً غیرقابل تصور به نظر می رسد.

هدف درمان معمولاً پرهیز است. اگر این مانع (هنوز) خیلی زیاد است، یا اگر یک اعتیاد رفتاری است که پرهیز را غیرممکن یا توصیه نمی کند (اعتیاد به جنسی، اعتیاد به خرید، اعتیاد به اینترنت)، مصرف کنترل شده نیز می تواند مورد هدف قرار گیرد.

سم زدایی

در مورد اعتیادهای مرتبط با مواد مانند الکل، ترک می تواند برای بیمار خطرناک باشد – حتی زندگی او را تهدید کند. به همین دلیل است که معمولاً تحت نظارت پزشکی انجام می شود. در موارد کمتر شدید، این امر به صورت سرپایی نیز امکان پذیر است.

بعد از سم زدایی کار واقعی می آید. کنترل وابستگی روانی و ایجاد چشم انداز برای زندگی بدون اعتیاد مهم است. در موارد خفیف تر، می توان این کار را به صورت سرپایی انجام داد، در موارد شدیدتر، بستری شدن لازم است.

رفتار درمانی روش انتخابی برای مبارزه با اعتیاد است. در جلسات انفرادی درمانی و اغلب جلسات گروهی اضافی، بیمار کاوش می کند.

مصرف یا رفتار اعتیاد آور چه کارکردی برای او دارد

چگونه می توان این نیازها را از راه های دیگر برآورده کرد،

علل عمیق تر اعتیاد چیست،

چگونه از عود جلوگیری کنیم

او همچنین استراتژی های جدیدی را یاد می گیرد، به عنوان مثال برای مقابله با استرس و مشکلات.

اگر اعتیاد قبلاً تأثیر منفی بر زندگی شغلی و اجتماعی داشته است، دیدگاه‌های جدیدی برای بازسازی آنها ایجاد می‌شود.

مرحله تثبیت

درمان در حالت ایده آل باید با یک مرحله تثبیت، یا با تماس های درمانی بیشتر و/یا به عنوان بخشی از یک گروه خودیاری دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *