مشاوره روانشناسی آنلاین

حافظه دیداری چیست

بهترین روانشناس کرج | مشاوره درمانی | مرکز مشاوره تلاس

حافظه دیداری چیست: حافظه یک موجود واحد نیست. بلکه انواع مختلفی از حافظه وجود دارد. در این مقاله در مورد حافظه دیداری صحبت خواهیم کرد. حافظه دیداری چیست و  چگونه می توانید آن را بهبود بخشید؟

حافظه دیداری چیست

اصطلاح حافظه بصری صریح است. به خاطر سپردن چیزی که دیده ایم یکی از اساسی ترین راه های یادگیری است. اگر به خاطر سپردن آنچه دیده اید مشکل دارید، یادگیری آن سخت تر خواهد بود. دو نوع حافظه دیداری وجود دارد:

حافظه دیداری کوتاه مدت

این زمانی است که می توانیم چیزی را که چندی پیش دیده بودیم به یاد بیاوریم. حافظه کوتاه مدت به طور منظم در زندگی روزمره ما استفاده می شود.

بهترین مشاوره خانواده کرج

یک هنرمند می تواند یک شی را در محیط آن ببیند و بلافاصله آن را بکشد. می توانیم متنی را که خوانده ایم کپی کنیم. پس از دیدن رمز عبور، آن را به خاطر می آوریم تا زمانی که بتوانیم آن را یادداشت کنیم.

ما در زندگی خود چیزهای زیادی می بینیم، بنابراین بیشتر حافظه کوتاه مدت ما فقط همین است:

کوتاه مدت. اگر حافظه برای ما فایده ای نداشته باشد، به سرعت ناپدید می شود. با این حال، اگر قرار گرفتن در معرض بارها به اندازه کافی تکرار شود، یا اگر حافظه دارای احساساتی باشد، حافظه طولانی مدت می شود.

حافظه دیداری چیست | روانشناس خوب در کرج | تلاس

بهترین روانشناس کرج

حافظه دیداری بلند مدت

این زمانی است که می توانید یک خاطره تصویری از گذشته خود را به یاد بیاورید. باز هم، خاطرات با تداعی عاطفی قوی بیشتر در ذهن شما باقی می مانند.

این احتمال وجود دارد که خاطرات کودکی خود را داشته باشید که بتوانید آنها را به وضوح به یاد آورید. شما می توانید به راحتی تصاویر را در ذهن خود نقاشی کنید.

همچنین به دلیل مشاهده های مکرر می توان خاطرات طولانی مدت ایجاد کرد. به عنوان مثال، هنگامی که به طور مکرر به یک مکان رانندگی می کنید، در نهایت بدون استفاده از GPS یا هر کمک دیگری مسیر را یاد خواهید گرفت.

حافظه دیداری در دنیای یادگیری مهم است. تا 80 درصد از آنچه یاد می گیریم بصری است.

نمونه های استفاده از حافظه دیداری

در زیر چند نمونه از نحوه یادگیری ما آورده شده است.

خواندن و نوشتن

وقتی خواندن را یاد می گیریم، تصاویر کلماتی را که می بینیم به یاد می آوریم. همانطور که نوشتن را یاد می گیریم، به یاد می آوریم که هر حرف چه شکلی است.

و وقتی نوشتن را یاد می گیریم، ابتدا می توانیم به صفحه کلید نگاه کنیم تا بفهمیم هر حرف کجاست. وقتی یاد می گیریم از صفحه کلید استفاده کنیم، می توانیم به راحتی تجسم کنیم – یا به خاطر بسپاریم – هر حرف کجاست.

املا

هنگامی که سعی می کنیم به یاد بیاوریم که چگونه یک کلمه را املا کنیم، این کار را با تصور کلمه در ذهن خود انجام می دهیم. (شاید شما حتی متوجه این موضوع نیستید!)

چگونه بفهمیم حافظه دیداری ما ضعیف است؟

فردی که با حافظه بینایی مشکل دارد، به خصوص کودک، ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

درک مطلب ممکن است ضعیف باشد و هر کلمه ممکن است نیاز به املای داشته باشد.

املا می تواند ضعیف باشد.

مهارت های ریاضی ممکن است ضعیف باشد و استفاده از ماشین حساب می تواند دشوار باشد.

ممکن است فرد در کپی کردن کلمات و سایر تصاویر مشکل داشته باشد.

ممکن است در تشخیص اعداد و حروف مشکل داشته باشد.

می تواند آهسته بنویسد و حروف را گیج کند.

فردی که حافظه دیداری ضعیفی دارد می تواند از اشکال دیگر حافظه برای جبران استفاده کند. برخی از افراد ممکن است از حافظه شنیداری استفاده کنند که شامل “گوش دادن به حافظه” است.

به عنوان مثال، وقتی می خواهید چیزی را املا کنید، می توانید حروف را در ذهن خود بشنوید. حافظه شنوایی به اندازه حافظه دیداری موثر نیست، بنابراین کسانی که حافظه دیداری ضعیفی دارند نمی توانند به طور کامل آن را جایگزین کنند.

از طرف دیگر، اگر فردی توانایی شنوایی ضعیفی داشته باشد، جایگزین توانایی های بینایی می شود که بسیار بهتر است.

چگونه حافظه دیداری را تقویت کنیم

اگر شما یا فرزندتان با حافظه دیداری مشکل دارید، یا فقط می خواهید به تقویت آن کمک کنید، تمرینات می توانند کمک کنند.

اگر می خواهید حافظه بصری را بهبود ببخشید، در اینجا ایده هایی وجود دارد که می توانید آنها را اجرا کنید. این ایده ها برای کودکان طراحی شده اند، اما می توانند برای بزرگسالان نیز مفید باشند.

بازی چه را  می بینم

همه ما به طور ناخودآگاه بازی چه می بینم را با کودکان مان انجام داده ایم . شاید شما آن را برای تفریح ​​در یک سفر جاده ای بازی کرده اید، یا فقط در خیابان قدم می زنید. این سرگرم کننده است و راه خوبی برای تقویت حافظه بصری شماست.

به محیط اطراف نگاه کنید و یک شی پیدا کنید. سپس آن را توصیف کنید. فرد باید دنیای اطراف خود را هضم کند و به دنبال هر چیزی باشد که با توصیف شی مطابقت دارد. هر چه تیره تر باشد بهتر است.

اختلاف ها را پیدا کن

این بازی را می توان به روش های مختلف انجام داد. کتاب های فعالیت و بازی های آنلاین وجود دارد که در آنها دو تصویر مشابه به شما نشان داده می شود.

با این حال، این تصاویر تفاوت های کوچکی دارند که باید آنها را پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر تصویر دو درخت را نشان دهد، هر کدام می تواند تعداد شاخه های متفاوتی داشته باشد.

در زندگی واقعی، می توانید با قرار دادن برخی اشیاء روی میز و سپس نگاه کردن به کودک یا بستن چشمانش، بازی تفاوت را انجام دهید. سپس اشیاء جایگزین یا مرتب می شوند. کودک باید بفهمد که چه چیزی متفاوت است.

بازی تطبیق

یک بازی کارتی تطبیق ساده می تواند حافظه بصری را بهبود بخشد. همه بازی کردیم تعداد زوجی از کارت های رو به پایین وجود دارد که جفت ها تصویر چهره یکسانی دارند. به نوبه خود، هر بازیکن در یک زمان دو کارت را بر می گرداند.

وقتی هر دو کارت را با یک تصویر پیدا کرد، آنها را در عرشه خود می گذارد و یک دور دیگر می سازد. برنده کسی است که بیشترین کارت را در عرشه خود داشته باشد، زمانی که همه جفت ها ادعا شده باشند.

سوال بپرس

برای کمک به حافظه دیداری شخصی، می توانید سوالاتی در مورد روز او بپرسید. از آنها بپرسید که برای ناهار چه کردند، بعد از مدرسه چه کردند و غیره. آنها برای یافتن پاسخ باید به حافظه بصری تکیه کنند.

منظم بنویس

وقتی در مدرسه به فرزندتان بروشور می دهند، مطمئن شوید که آن را به طور مرتب پر کرده است. منظم نوشتن نشانه آن است که کودک شما تمام قسمت های هر حرف را به دقت به خاطر می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *